Burnet Middle School Home Page
« April 2015 »
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

WELCOME TO BURNET MIDDLE SCHOOL
 

Image


  Burnet Middle School
1401 N. Main
Burnet, Texas 78611

(512) 756-6182
Fax: (512) 715-5615 or (512) 756-7955

Principal: Steve Grant
School Hours: 7:45 - 3:30 p.m.





Click here for Volunteer Opportunities


What's New at Burnet Middle School
SCROLL DOWN TO SEE ALL INFORMATION
Upcoming Events
April 20:  STAAR testing 8th math
April 21:  STAAR testing 6th & 7th math, 8th social studies
April 22:  STAAR testing 6th & 7th reading, 8th science
April 24:  8th Grade AVID field trip
April 30:  Wellness Fair 5pm RJ Richey Campus
May 1:  End of the 3 week period
            NJHS, CAPT, Stu-Co Fiesta Texas Trip
May 4:  BMS Band Concert at BHS
May 5:  Biology EOC testing
May 6:  Algebra EOC testing
May 8:  BMS Choir Concert at BHS
            Band Contest in Austin
May 11:  Student/Faculty Basketball Game
May 13:  6th Grade Field Day
              7th Grade Field Trip to Bob Bullock Museum
May 14:  5th Six Weeks Incentive Trip
May 15:  8th Grade Year End Celebration
May 16:  Band Spring Trip
May 18:  ELA Final Exams
May 19:  Science & Math Final Exams
              NJHS Induction
May 20:  Social Studies Final Exams
May 21:  Final Incentive Reward Trip
May 22:  Fun Day
May 25:  No School
May 26:  6th Grade Awards 9am  
              Yearbook Party                 
May 27:  7th Grade Awards 9am
​              Talent Show 1:30pm
May 28:  8th Grade Awards 9am
May 28:  Regular School Day (Bad Weather Make-up Day)
May 29:  3 Hour Early Release, Last Day of School
 
Immunizations Due for Incoming 7th Graders:
District Track Meet Results:

Girls:
The 7th and 8th Grade Girls Track Team finished off their season by traveling to Lampasas for the District Track Meet last Friday night.  The 7th grade girls worked hard this season and we are proud of the improvements each girl made.  The 8th grade girls put in a great amount of work and they finished off their Middle School career by placing 3rd overall!   Congratulations to these young ladies for a great track season!!

7th GRADE GIRLS Points by School

1st – Lampasas                         230.5

2nd – Liberty Hill                       145.5

3rd – Salado                              110.5

4th – Burnet                               64.5

5th – Llano                                  63

Meet Results by Event:

4x100 M Relay – Davis, Wendt, Shackelford, Ramirez-5th (56.29)

800 M Run – Neeradt Leon-5th (2:46.64)

100 M Hurdles – Kay Martinez-6th (19.72)

100M Dash – Marissa Miller-1st (13.87)

4x200 M Relay – Laurenti, Perez, Martinez, Miller-5th (2:04.23)

300M Hurdles – Emmerson Walker-6th (1:00.24)

200 M Dash - Marissa Miller-4th (29.51), Giselle Ramirez-6th (30.92)

1600 M Run – Neeradt Leon-3rd (6:18.37)

4x400 Relay – Davis, Walker E, Leon, Shackelford -5th (4:48.28)

 

Long Jump-Caitlynne Graves-2nd (14’-3 ½”)

Shot Put-Kenley Wendt-1st (30’-10”), Baylea Breeden-4th (28’-8”), Leah Ng-5th (28’-5”)

Discus-Jolie Walker-6th (55’-10”)

Triple Jump-Kya Martinez-6th (29’-6”)

Pole Vault-Brandy Konopka-5th (6’-0”)

 

8th GRADE GIRLS Points by School

1st – Liberty Hill                       183

2nd – Lampasas                      160.5

3rd – Burnet                              123

4th – Llano                                 93.5

5th – Salado                               54

 Meet Results by Event:

4x100 M Relay –Spreen, Gatlin, Whitus, Romero-4th (55.25)

800 M Run – Trynadee Greenwell-1st (2:36.37), Emma Lewis-4th (2:42.10)

100 M Hurdles – Kinley Beyer-2nd (17.11)

4x200 M Relay – Beyer, Gatlin, Whitus, Greenwell-3rd (2:00.25)

400 M Dash-Dream Romero-2nd (1:04.85), Brooke Weller-4th (1:08.33)

300 M Hurdles – Kinley Beyer-4th (54.01)

200 M Dash –McKenzie Gatlin-5th (30.11)

1600 M Run – Emma Lewis-3rd (5:57.78)

4x400 Relay – Weller, Whitus, Greenwell, Romero-2nd (4:30.85)

 

Long Jump-Dream Romero-1st (15’-5 ”)

High Jump-Dream Romero-1st (4’-10”), Diane Hurst-5th (4’-6”)

Pole Vault-Kinley Beyer-1st (7’-6”), Kailee Hair-5th (7’-0”)

Shot Put-Makenna Delill-4th (32’-5”)

Discus-Makenna Delill-3rd (83’-7 ½”)

Boys:

7th Grade Boy’s Meet Results-  Co-District Champs!!!!!!
 
1st-  Burnet                          162pts
1st-  Lampasas                    162pts
3rd-  Liberty Hill                  147pts
4th-  Llano                             87pts
5th-  Salado                          53pts
 
Meet Results by Event
 
100 M-  Chandler Galban 4th (14.08)
400 M- Trey Grant 3rd (1:00.47) Jaylen Laidler 4th (1:01.31)
800 M-  Bryan Silva 3rd (2:32.08) Rob Grant 5th (2:34.00) Tyler Davis 6th (2:34.91)
1600 M-  Logan Cummings 4th (5:44.29) Tyler Davis 5th (5:52.67)
2400 M-  Logan Cummings 2nd (8:52.01) Eddie Parker 6th (9:32.59)
110 M Hurdles-  Jaylen Laidler 1st (19.41) Hunter King 5th (20.54) Garrett Johnson 6th (21.27)
300 M Hurdles-  Isaac Sanchez 1st (50.56) Dylan Stroh 4th (51.92)
4X100-  Silva, Sanchez, Burkhalter, Dubois 2nd (49.98)
4X200-  Silva, Sanchez, Burkhalter, Dubois 1st (1:47.47)
4X400-  Laidler, T. Grant, Burkhalter, Dubois 2nd (4:01.33)
 
Long Jump-  Brandon Dubois 1st (16’ 9 ½ ”) Bryan Silva 3rd (15’ 6”) Blaine Burkhalter 4th (15’3”)
Shot Put-  Ethan Baladez 2nd (32’4”) Liam Franco 6th (30’ 9”)
Triple Jump-  Blaine Burkhalter (33’ 7 ½”)
High Jump-  Brandon Dubois 3rd (4’ 10”)
 
8th Grade Boy’s Meet Results
 
1st-  Lampasas                    198pts
2nd-  Liberty Hill                  154pts
3rd-  Burnet                         97.6666pts
4th-  Salado                          85.3333pts
5th-  Llano                             75pts
 
Meet Results by Event
 
800 M- Judson Roy 3rd (2:24.76) Devin Garkie 5th (2:28.49)
110 M Hurdles-  Zach Shaw 6th (18.98)
300 M Hurdles-  Zach Shaw 4th (47.52) Trevor Livingston 5th (47.52)
4X100-  Jackson, Strong, Warden, Hinson 3rd (48.10)
4X200-  Grady, Strong, Warden, Hinson 3rd (1:42.61)
4X400-  Jackson, Grady, Shackelford, Hinson 3rd (3:57.65)
 
Long Jump-  Kade Strong 2nd (18’ 1 ¾”) Brynner Shackelford 3rd (17’ 0”) Zach Warden 5th (16’ 5 ½”)
Discus-  Roger Craig 2nd (121’ 1”)
Triple Jump-  Logan Herrin 5th  (34’ 7”) Bryan Grady 6th (33’ 9* ¼”)
High Jump-  Logan Herrin 2nd (5’ 2”) Bryan Grady 6th (4’ 10”) Bodie Muccigrossi 6th(4’ 10”)
Pole Vault-  Kade Strong 1st (11’ 6”) Brynner Shackelford 5th (8’ 6”)
 

 

 
Pre-AP Meeting
In case you were unable to attend the Pre-AP parent meeting held on March 9, click below for the powerpoint presentation that was presented.
House Bill 5

The 83rd Regular Session of the Legislature passed HB 5 and became effective with the Governor’s signature in June 2013.  This bill codified changes to the Texas Education Code (TEC) in a number of areas including curriculum, accountability, assessment and accreditation.

Click here to access resources designed to provide assistance in understanding the many changes the will impact Local Education Agencies (LEAs) over the next few years.

Order Your 2014-2015 Yearbook Today!
Middle School Sports Schedules
Upcoming Events


Site Map | Privacy Policy | View "printer-friendly" page | Login   
Site powered by SchoolFusion.com © 2015 - Educational website content management